رنگی ترین شهرهای جهان را بشناسیم

انتخاب رنگ اولین چیزی نیست که وقتی درباره یک شهر فکر می‌کنیم به ذهن خطور کند. واقعیت این است مشغله روزمره باعث می‌شود به ندرت متوجه معماری ساختمان‌ها شویم. معدود ساختمان‌ها و سازه‌هایی در کلان‌شهرهای بتونی و سیمانی هستند که نظر ما را جلب می‌کنند. لزوما یک شهر نباید به رنگ خاکستری باشد. شاید تصور کردن یک شهر رنگین‌کمانی یا شهری به رنگ آبی دشوار باشد اما این ایده‌ها فقط برای کتاب‌های داستان نیست. شهرهای رنگی زیادی در جهان وجود دارند که منتظر هستند کشف شوند. در ادامه این مقاله وب‌سایت اجاره آپارتمان مبله در تهران، با چند شهر از رنگی ترین شهرهای جهان آشنا می‌شویم.

۱. پروچیدا، ایتالیا(رنگی ترین شهرهای جهان)

جزیره پروچیدا در جنوب ایتالیا و در ناپل واقع شده است. اگرچه کاپری محبوب‌ترین جزیره در سواحل ناپل است، اما پروچیدا هنوز هم ارزش دیدن دارد. فرهنگ عامیانه این منطقه نشان می‌دهد ساختمان‌های موجود در آن به رنگ‌های مختلف و شاد رنگ شده‌اند تا ماهیگیران بتوانند در هنگام بازگشت از دریا به راحتی خانه‌های خود را پیدا کنند.

۲. کپنهاگ، دانمارک

بندر در منطقه نیهاون (Nyhavn) دانمارک نمادین است و تصاویر و کارت‌پستال‌های آن در همه جا وجود دارد. خانه نویسنده معروف داستان‌های کودک، هانس کریستین اندرسون نیز در این منطقه رنگارنگ واقع شده است. در حال حاضر کافه‌ها و رستوران‌های لوکسی در نیهاون از گردشگران این منطقه پذیرایی می‌کنند. خانه‌های رنگی این منطقه و کشتی‌های بلندی که در اسکله نیهاون وجود دارند و بعضی از آنها به شکل موزه درآمده‌اند، گردشگران را برای سفر به این منطقه ترغیب می‌کنند.

۳. شفشاون، مراکش

رنگی ترین شهرهای جهان

شهر شفشاون که با عنوان «مروارید آبی» شناخته می‌شود، بین کوه‌های ریف قرار گرفته است. «شاون» در زبان بربری به معنای شاخ است و از آنجا که قله‌های کوه اطراف این شهر مانند دو شاخ است نام شفشاون برای آن انتخاب شده است. این شهر رنگ آبی خود را مدیون یهودیانی است که در قرن پانزدهم به دلیل تحولات مذهبی از اسپانیا به شفشاون مهاجرت کردند و شهر را به رنگ آبی درآوردند. یهودیان بر این باور بودند رنگ آبی راهی برای رسیدن به خدا و بهشت است. ساکنان محلی نیز می‌گویند رنگ آبی به دلیل سرد بودن، برای دفع گرما یا پشه‌های مزاحم بسیار خوب عمل می‌کند.

شفشاون با خانه‌ها، مساجد و خیابان‌های آبی‌رنگ خود، گردشگران زیادی را به خود می‌بیند. این شهر پررفت‌وآمدترین مرکز توریستی مراکش محسوب می‌شود.

۴. سنت جونز، نیوفاندلند، کانادا

شهر سنت جونز قدیمی‌ترین شهر آمریکای شمالی و پرطرفدارترین شهر ایالت نیوفاندلند است که به دلیل خانه‌های ژله‌ای‌رنگش به شهرت رسیده است. گردشگران زیادی در خیابان‌های باریک سنت جونز قدم می‌زنند و به سوی بندر این شهر رفته و به تماشای ماهیگیران می‌پردازد.

۵. ایزامال، مکزیک

ایزامال نسخه زردرنگی از شهر شفشاون مراکش است و به همان سبک و سیاق تمام ساختمان‌ها و بناهای شهر به رنگ زرد درآمده است. رنگ زرد روشن، ویژگی معماری ساختمان‌های شهر ایزامال است. گردشگران زیادی از این شهر دیدن می‌کنند و از بازار محلی آن مواد غذایی و سبزیجات تازه خریداری می‌کنند. در این بازار می‌توان غذای محلی این منطقه نظیر تاکو با گوشت آهو را امتحان کرد.

۶. ویلمستاد، کوراسائو(رنگی ترین شهرهای جهان)

این جزیره دریای کارائیب که در فهرست رنگی ترین شهرهای جهان آمده، در کنار سواحل ونزوئلا قرار دارد و تحت پادشاهی کشور هلند است. ساختمان‌های این جزیره در رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی شده و با سنگ‌های قیمتی تزئین شده‌اند. داستان رنگی بودن ساختمان‌های این شهر به قرن نوزدهم بازمی‌گردد. آلبرت کیکرت، ژنرال هلندی با دیدن انعکاس نور خورشید در رنگ سفید ساختمان‌های معمولی دچار سردرد میگرن می‌شد. به همین دلیل او دستور داد تمام ساختمان‌ها به هر رنگ دیگری غیر از رنگ سفید رنگ شوند تا او به سردرد دچار نشود.