خانه و موزه مقدم مکانی آرامبخش در دل تهران شلوغ

خانه‌موزه‌های تهران در دل این شهر شلوغ و پرترافیک فرصتی را فراهم می‌کنند تا ساعتی چند را در خانه‌ای قدیمی با حوض فیروزه‌ای و گلدان‌های شمعدانی سپری کنید و در خیال خود به روزگار قدیم سیر کنید. بی‌اغراق خانه و موزه مقدم دل‌انگیزترین و زیباترین خانه‌موزه تهران است که فرصت دیدنش را نباید از دست داد. معماری کم‌نظیر و اشیای خاصی که در این خانه نگهداری می‌شود نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در ادامه این مقاله وب‌سایت اجاره آپارتمان مبله در تهران، با این خانه منحصربه‌فرد آشنا می‌شویم.

خانه مقدم متعلق به کیست؟

خانه مقدم متعلق به یکی از صاحب‌منصبان دربار قاجار، محمدتقی‌خان احتساب‌الملک است که بعدها فرزندش محسن مقدم استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران به همراه همسر بلغاری‌اش که رییس کتابخانه موزه ملی ایران بود در آن زندگی می‌کردند.

محسن مقدم و همسرش در سال ۱۳۱۵ پس از بازگشت از اروپا در منزل پدری ساکن شدند و در کنار فعالیت‌های علمی خود، توجه ویژه‌ای به گردآوری اشیاء تاریخی و فرهنگی معطوف کردند. به خواست و سلیقه خاص آنها در بخش‌هایی از عمارت مقدم قطعات سنگی و کاشی‌هایی قدیمی نصب شده است و اشیای دیگری نظیر چپق، قلیان، شیشه، سفالینه، تابلو نقاشی، پارچه، مهر، اسناد تاریخی، مسکوکات و… با نظمی درخور در این خانه نگهداری می‌شود.

محسن مقدم استاد ممتاز دانشگاه تهران و از بنیان‌گذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود. لوگوی دانشگاه تهران را او طراحی کرده است که هنوز هم پس از گذشت این همه سال بدون هیچ تغییری مورد استفاده قرار می‌گیرد. استاد مقدم در سال ۱۳۵۱ خانه پدری خود را با همه آثار ارزشمند و نفیس آن وقف دانشگاه تهران کرد. پس از فوت همسر او در سال ۱۳۶۹ اداره موزه مقدم در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفت.

فضای خانه مقدم

وقتی از میدان حسن‌آباد به سمت خیابان امام خمینی می‌روید و از میان مغازه‌های ابزارفروشی می‌گذرید به فکرتان خطور نمی‌کند به خانه‌ای این‌چنینی برخورد کنید. در بزرگ چوبی این خانه که روی سردر آن با خط نستعلیق عبارت «موزه مقدم» نوشته شده، شما را به دیدن خانه‌ای استثنایی فرا می‌خواند.

از راهرو که عبور می‌کنید به حیاط دل‌انگیز این خانه می‌رسید. خانه مقدم دو حیاط و دو ساختمان اصلی دارد که با یک دیوار به نام دیوار تجدد از هم جدا شده‌اند. این دیوار دارای چند ستون با طاق‌های کاشی‌کاری‌شده است که ستون‌های کاخ چهل‌ستون اصفهان را به ذهن متبادر می‌کند. بخش اندرونی این خانه حیاط کوچکی دارد که با طرح باغ ایرانی ایجاد شده است. در مرکز حیاط حوضی زیبا با فواره دیده می‌شود. آثار هنری-تاریخی که روی دیوار به کار رفته زیبایی دوچندانی به این قسمت از خانه و موزه مقدم بخشیده است.

درباره خانه و موزه مقدم بیشتر بدانید…

در قسمت شمالی این خانه ایوانی با چند طاق و ستون زیبا دیده می‌شود که با کاشی‌هایی از دوران زندیه و قاجار تزیین شده است. در وسط ایوان حوضچه کوچکی از جنس مرمر قرار دارد که گفته می‌شود از حمام فتحعلی‌شاه به این مکان آورده شده و آبی که از آن خارج می‌شود از طریق جوی باریکی به داخل یک استخر هدایت می‌شود.

استخر بزرگی که در حیاط وجود دارد تحت تاثیر استخر و آب‌نماهای باغ الحمراء در اسپانیا ساخته شده است. حوض ژاپنی هم در حیاط بیرونی توسط استاد مقدم و همسرش طراحی و اجرا شده است.

ساختمان بیرونی یا تابستانی این عمارت از اتاق پیشخوان و اتاق پذیرایی تشکیل شده است. در اتاق پیشخوان معرفی استاد مقدم و فعالیت‌های علمی او به همراه عکس‌ها و وسایل شخصی او در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. در اتاق پذیرایی هم آثار و اشیاء تاریخی نظیر ابزارهای سنگی، سفالینه‌ها، شیشه‌ها، اشیاء فلزی و مهرها به چشم می‌خورد.

اتاق قاجار یا سالن زمستانی نیز با آثار تاریخی از دوره زندیه و قاجار تزیین شده است. هنوز این خانه جاهای بسیار دیگری برای دیدن دارد. برای بازدید از زیبایی‌های کم‌نظیر خانه مقدم به خیابان امام خمینی بعد از خیابان شیخ هادی جنب بانک ملت پلاک ۲۵۱ بروید. این خانه در تمام روزهای هفته به جز دوشنبه‌ها و تعطیلات رسمی از ساعت ۹ تا ۱۷ پذیرای علاقه‌مندان است.